بواسیر یا هموروئید

6 پماد برای هموروئید (و نحوه استفاده از آنها)

خانم دکتر عاطفه دهقان

6 پماد برای هموروئید (و نحوه استفاده از آنها): پمادهای بواسیر مانند Bepantol، Proctyl یا Ultraproct را می توان برای پیشگیری یا درمان بواسیر داخلی یا خارجی استفاده کرد، زیرا حاوی موادی با اثر ضد التهابی و آرامبخش است که به کاهش علائم درد، خارش، سوزش و خونریزی کمک می کند.

بواسیر

بواسیر سیاهرگ‌های متسع و برآمده‌ای هستند که می‌توانند در نتیجه رژیم غذایی کم فیبر، فشار زیاد هنگام تخلیه، یبوست یا بارداری در ناحیه مقعد ظاهر شوند.

پمادهای هموروئید را می توان از داروخانه ها خریداری کرد و عموماً بدون نسخه به فروش می رسد. با این حال، مشورت با یک پزشک برای ارزیابی نوع هموروئید و توصیه بهترین پماد به صورت فردی مهم است.

6 پماد برای هموروئید (و نحوه استفاده از آنها)

 1. Bepantol derma
 2. کرم شاه بلوط اسب مرکب
 3. پروکتیل
 4. پروکتان یا پروکتوزان
 5. Ultraproct
 6. پروکتفیس اچ

پمادهای اصلی برای هموروئید عبارتند از:

1. Bepantol derma

پماد بپانتول درما برای تسکین علائم خارش یا تحریک مجرای مقعدی ناشی از بواسیر توصیه می شود، زیرا به دلیل داشتن دکسپانتنول و ویتامین B5 علاوه بر کمک به بازسازی سلول های پوست، دارای اثر ضد التهابی، مرطوب کننده، محافظتی و مغذی است.

روش مصرف: یک لایه نازک از پماد را 1 تا 3 بار در روز، پس از تخلیه و بهداشت مقعد، مستقیماً روی بواسیر بمالید.

2. کرم شاه بلوط اسب مرکب

کرم مرکب شاه بلوط دارای عصاره های طبیعی شاه بلوط اسب، فندق جادوگر و علف هرز است که دارای اثر ضد التهابی، مرطوب کننده و قابض است که به کاهش علائمی مانند درد، تورم، خارش یا سوزش ناشی از بواسیر در بزرگسالان کمک می کند.

روش مصرف: پماد باید مستقیماً روی بواسیر مالیده شود، ترجیحاً بعد از تخلیه و بهداشت مقعد، به آرامی ماساژ داده شود.

3. پروکتیل

پماد پروکتیل در ترکیب خود دارای دو ماده پلی کرسولن و سینکوکائین هیدروکلراید با اثر ضد درد، ضدعفونی کننده و قابض است که با تحریک بازسازی و التیام پوست، به کاهش علائم بواسیر داخلی یا خارجی در بزرگسالان مانند درد، التهاب، تورم یا خون ریزی.

روش مصرف: پماد را فقط از طریق مقعدی، 2 تا 3 بار در روز، مستقیماً روی بواسیر خارجی بمالید، محل را به آرامی ماساژ دهید تا پماد بهتر جذب شود تا علائم بهبود یابد. در مورد بواسیر داخلی، باید از اپلیکاتور ارائه شده در بسته بندی استفاده کنید تا پماد به داخل مقعد وارد شود. درمان با پروکتیل را می توان با استفاده از پماد یک بار در روز تا زمانی که علائم به طور کامل ناپدید شد، طبق توصیه پزشکی ادامه داد.

4. پروکتان یا پروکتوزان

پمادهای پروکتان یا پروکتوزان به دلیل داشتن موادی مانند هیدروکورتیزون استات، لیدوکائین، بیسموت ساب گالات و اکسید روی در ترکیب آنها اثر ضد درد، ضد التهابی و ضد خارش دارند که به کاهش علائم خارش، درد، التهاب یا تورم کمک می کند.

این پماد را می توان برای هموروئیدهای داخلی یا خارجی و همچنین برای شقاق مقعدی در بزرگسالان استفاده کرد.

روش مصرف: یک لایه از پماد را 2 تا 3 بار در روز تا زمان بهبود علائم بمالید و با توجه به توصیه های پزشکی روزانه 1 بار در روز به مدت 2 یا 3 روز استفاده کنید.

5. Ultraproct

اولتراپروکت یک پماد هموروئیدی است که حاوی کورتیکواستروئید و بی حس کننده موضعی فلوئوکورتولون و لیدوکائین است که دارای اثر ضد التهابی و بیهوشی است و برای تسکین درد، التهاب، تورم یا خارش ناشی از بواسیر داخلی یا خارجی در بزرگسالان تجویز می شود.

روش مصرف: برای استفاده در بواسیر خارجی، کمی از پماد را روی انگشت خود قرار داده و مستقیماً روی بواسیر مالیده و به آرامی ماساژ دهید تا پماد جذب شود. در صورت نیاز به استفاده از پماد برای بواسیر داخلی، باید از اپلیکاتور ارائه شده در بسته بندی استفاده کرده و آن را به آرامی داخل مقعد قرار دهید. پماد باید پس از تخلیه و بهداشت مقعد استفاده شود. دوز توصیه شده 2 بار در روز، صبح و عصر، تا 2 هفته درمان یا طبق دستور پزشک است.

6. پروکتفیس اچ

Proctfis H یک پماد هموروئیدی است که در ترکیب خود حاوی هیدروکورتیزون است، نوعی کورتیکواستروئید که به کاهش التهاب، تورم و خارش ناشی از هموروئید داخلی یا خارجی در بزرگسالان کمک می کند. علاوه بر این، این پماد حاوی لیدوکائین با اثر بی حسی است که به تسکین درد کمک می کند.

روش مصرف: برای استفاده در بواسیر خارجی، یک لایه از پماد باید به آرامی در اطراف مقعد و دهانه مقعد، 2 تا 3 بار در روز، تا زمانی که علائم بهبود یابد، و سپس 1 بار در روز، به مدت 2 یا 3 روز استفاده شود. طبق توصیه های پزشکی برای بواسیر داخلی باید از اپلیکاتور ارائه شده در بسته بندی استفاده کرد که باید به لوله پماد متصل شود. سپس اپلیکاتور را به آرامی وارد مقعد کنید و مقدار کمی از پماد را با فشار ملایم لوله بمالید. مهم است که اپلیکاتور را بلافاصله پس از استفاده بشویید.

پمادهای هموروئید در دوران بارداری و پس از زایمان

هیچ یک از پمادهای ذکر شده در بالا نباید برای زنان باردار یا زنان شیرده بدون توصیه متخصص زنان و زایمان استفاده شود. بنابراین اگر خانم باردار یا شیردهی در اثر بواسیر احساس ناراحتی کرد باید به پزشک مراجعه کند تا مناسب ترین و کم ضررترین دارو را برای نوزاد تجویز کند.

پماد خانگی و طبیعی برای هموروئید

یک گزینه خوب برای پماد بواسیر خانگی که می توان آن را در خانه با مواد طبیعی تهیه کرد، پماد مبتنی بر فندق جادوگر است که می تواند مستقیماً روی هموروئید خارجی استفاده شود و درد، ناراحتی، درد یا درد را تسکین دهد.

سایر اقدامات احتیاطی برای درمان سریعتر هموروئید

برخی از اقدامات احتیاطی برای درمان سریعتر هموروئید، جلوگیری از بدتر شدن علائم یا جلوگیری از ظهور بواسیر مهم هستند عبارتند از:

 • برای جلوگیری از تحریک پوست خود از دستمال توالت استفاده نکنید.
 • بعد از اجابت مزاج ناحیه مقعد را با آب و صابون بشویید.
 • از تلاش زیاد برای تخلیه یا نشستن طولانی مدت روی توالت پرهیز کنید.
 • برای کمک به نرم شدن مدفوع حداقل 8 لیوان آب در روز بنوشید.
 • رژیم غذایی سرشار از فیبر بخورید.
 • هر زمان که هوس کردید تخلیه کنید، زیرا نگه داشتن مدفوع می‌تواند آن را سفت‌تر، خشک‌تر و تخلیه آن را دشوار کند.
 • از نشستن طولانی مدت خودداری کنید، زیرا این کار باعث افزایش فشار روی وریدهای مقعد می شود.
 • علاوه بر این، حمام سیتز در آب گرم به مدت 10 تا 15 دقیقه، 3 بار در روز، می تواند به تسکین سریعتر علائم هموروئید کمک کند.

کلینیک تخصصی معجزه درمان مجهزترین مرکز درمان بیماری های نشیمنگاهی با لیزر می باشد.

مشاوره رایگان کلینیک معجزه درمان

تخصص ما در کلینیک معجزه درمان،

درمان قطعی بیماری های نشیمنگاهی (لیست بالا) و رضایت کامل بیمار می باشد.

کرم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *