شقاق یا فیشر

لیزر شقاق

درمان شقاق یا فیشر

لیزر شقاق ، جراحی سنتی شقاق ، درمان خانگی شقاق، لیزر شقاق دقت بسیار بیشتری نسبت به عمل سنتی دارند و احتمال آسیب به عضله اسفنکتر داخلی و در نتیجه ایجاد بی اختیاری مدفوع وجود نخواهد داشت.

البته این مورد را هم بگوییم که بسیاری از بیماران که هنوز به شکل سنتی عمل می کنند. عین حال یکی از مهمترین موارد همین روش های خانگی هستند که اگر به درستی از انها استفاده کنید، تاثیر خوبی بر روی روند بیماری خواهند داشت.

لیزر شقاق ، جراحی سنتی شقاق ، درمان خانگی شقاق

همیشه استفاده از روش های درمانی جدید بهتر از روش های قدیمی و پردردسر بوده است و در این زمینه هم تجهیزات لیزری به کمک ما آمده اند.

شاید برایتان سوال باشد که چرا دیگر کسی به سمت جراحی سنتی نمی رود؟ جواب بسیار ساده است! در این روش خبری از درد و خونریزی نیست و از آن طرف هم دوره نقاهت بسیار کوتاه (1 – 2 روز) دارد که این دوره در روش سنتی به 1 ماه هم می رسد که چندان خوشایند نیست.

همچنین دستگاه های لیزری دقت بسیار بیشتری نسبت به انسان دارند و احتمال آسیب به عضله اسفنکتر داخلی و در نتیجه ایجاد بی اختیاری مدفوع وجود نخواهد داشت.

البته این مورد را هم بگوییم که بسیاری از هایی که هنوز به شکل سنتی عمل می کنند.

لیزر درمانی  شقاق و بیماریهای نشیمنگاهی بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

درمان شقاق با جراحی سنتی

بسیاری از افرادی که جراحی سنتی می را انتخاب میکنند، بین 15 روز الی 1 ماه نیاز به استراحت دارند که این مورد برای افراد شاغل اصلا جالب نیست و در این مدت می توان کارهای بسیار زیادی را انجام داد. از آن طرف احتمال اسیب به بافت و انتقال عفونت وجود دارد. ومهمترین مورد اینکه در این روش احتمال عود و بازگشت بیماری وجود دارد.

درمان شقاق با روش های مختلف

معمولا برای درمان تمام بیماری های نشیمنگاهی،سه روش بیشتر وجود ندارد که فرد می تواند با توجه به شدت و شرایط بیماری یکی از آنها را انتخاب کند.البته در حال حاظر بهترین آنها لیزر می باشد که مزیت های بسیار زیادی از جمله بدون درد و خونریزی بودن دارد که همین مورد باعث پر طرفدار بودنش شده است.متاسفانه افراد زیادی هستند که تصور می کنند با روش های درمان خانگی می توانند بیماری را به طور کامل از بین ببرند که کاملا اشتباه است، اغلب پزشکان پیشنهاد می کنند که از داروهای گیاهی برای کنترل و جلوگیری از افزایش شدت بیماری استفاده نشود و وقت خودتان را با آنها هدر ندهید.

درمان شقاق با روش های خانگی

آخرین مورد و در عین حال یکی از مهمترین موارد همین روش های خانگی هستند که اگر به درستی از انها استفاده کنید، تاثیر خوبی بر روی روند بیماری خواهند داشت. منظور ما از روند بیماری جلوگیری از ایجاد عفونت و کاهش درد است که در بیماری شقاق دیده می شوند. بهترین گیاهان برای درمان خانگی عبارتند از :

 • الوئه ورا : در حال حاظر یکی از بهترین گیاهان موجود برای کاهش مقدار تورم و در نتیجه درد بیماری شقاق می باشد که می توانید در عطاری ها و حتی داروخانه ها تهیه اش کنید. در نظر داشته باشید که ژل الوئه ورا باید کاملا طبیعی باشد و بهتر است خودتان یک برگ گرفته و سپس با چاقو آن را استخراج کنید و بگذارید به مدت 15 دقیقه بر روی ناحیه مورد نظر بماند. البته قبل از این کار، محل شقاق را کاملا تمیز کنید که بعدها مشکلی ایجاد نشود.
 • روغن زیتون : اگر از مادرتان بپرسید، به شما خواهند گفت که روغن زیتون چه تاثیری مثبتی بر دستگاه گوارش دارد. زمانی که فرد دچار شقاق یا بواسیر شده است، باید تا حد امکان از ایجاد یبوست جلوگیری کند که بهتر ماده طبیعی برای این کار روغن زیتون است. البته روغن زیتون باید طبیعی باشد.

انواع مختلف بیمار شقاق (فیشر)

خب شاید برایتان جالب باشد که بدانید,شقاق هم مانند بواسیر به دو نوع مختلف تقسیم می شود که عبارتند از شقاق مزمن و حاد! البته تفاوت چندانی از لحاظ ظاهری یا علائم بین این دو وجود ندارد و تنها شدت و مدت زمانی که در بدن هستند تفاوت دارد.اما اگر می خواهید متوجه شوید که دقیقا به کدام نوع مبتلا شده اید و چه کارهایی باید انجام دهید.

 

شقاق حاد : نوع اول شقاق به حساب می آید.در این حالت,بیماری زیر 12 هفته عمر دارد و معمولا کسی که اولین بار است دچار شقاق می شود. نوع حاد را خواهد داشت که از لحاظ میزان درد و خونریزی در سطح پایین تری از نوع مزمن قرار دارد.مزیت فیشر حاد این است که زخم ایجاد شده عمق بسیار به نسبت کمتری دارد و درمان آن کار ساده تری خواهد بود (البته با روش های سنتی – اگر جواب بدهند).

 

شقاق مزمن : در مرحله بعد (یعنی گذشت از هفته 12 ام) شدت بیماری افزایش پیدا می کند و عمق زخم ممکن است آنقدر زیاد شود که عضله اسفنکتر داخلی دیده شود یا حتی آسیب ببیند.در اغلب مواقع لبه های پوست زخم متورم و برجسته می شوند که اصلی ترین راه تشخیص به حساب می آید.به هر حال پیشنهاد می کنیم که نگذارید بیماری به این مرحله برسد که دردش برایتان قابل تحمل نخواهد بود.

 

علل به وجود آمدن شقاق

شاید برایتان این سوال به وجود بیاید که شقاق یا فیشر به چه علت در بدن ایجاد می شود و آیا می تواند ارثی باشد؟ قبل از شروع بهتر است این مورد را بدانید که دلیل ها بسیار زیاد هستند و هنوز کسی نتوانسته مورد مشخصی برای این بیماری در نظر بگیرد,اما اصلی ترین آنها عبارتند از :

 

 1. کسانی که در گذشته جراحی های نشیمنگاهی داشته اند یا بیماری های آنورکتال دارند,جزو مستعدترین افراد به حساب می آیند که باید مراقبت بیشتر کنند.
 2. بزرگ شدن عضله دریچه مقعد می تواند به سرعت باعث بروز شقاق شود که همه ساله درصد افراد مبتلا به آن افزوده می شود که خوشبختانه روش های درمان برای این مشکل ایجاد شده اند و نیازی به نگرانی نیست.
 3. بلند کردن اجسام سنگین برای مدت طولانی یا ایجاد فشار بیش از حد بر عضلات ناحیه مقعدی می تواند یکی دیگر از موارد باشد که متاسفانه ورزشکاران و بدنسازان عزیز اصلا به آن توجهی نمی کنند.بهتر است همیشه یک حریف تمرینی و کمک برای خود داشته باشید که نگذارد بیش از تحمل ماهیچه هایتان,وزنه بزنید!
 4. همانطور که می دانید,یبوست یکی از بیماری های گوارشی شایع به حساب می آید که تاثیرات زیادی بر بدن خواهد داشت و از این رو می بایست سریعا به دنبال روش درمان مناسبی برایش باشید.زمانی که فرد دچار این بیماری می شود,مدفوع حالت سفت و برنده پیدا می کند که در هنگام دفع می تواند اسیب های بافتی زیادی را به وجود بیاورد که یکی از آنها,شقاق می باشد.
 5. متاسفانه شاهد این هستیم که میزان تحرک افراد جامعه روز به روز در حال کاهش بوده و همین مورد می تواند باعث بروز بسیاری از بیماری ها در بدن شود.زمانی که شما برای مدت طولانی یکجا می نشینید,فشار زیادی به روده ها و عضلات ناحیه تحتانی بدن وارد می شود که فعالیت آنها را مختل کرده و یک سری مشکلات گوارشی یا آنورکتال برای بدن به وجود می اورند که شقاق و بواسیر دو مورد از آنهاست.
 6. رابطه مقعدی می تواند در مدت بسیار کوتاهی,آسیب های جبران ناپذیری به بدن بزند و از این رو تمام پزشکان می گویند به هیچ عنوان نباید سمت این کار بروید.نواحی که معمولا آسیب می بینند,عضلات و دریچه های مختلف هستند که در نزدیکی سطح پوست قرار دارند.
 7. در برخی از مواقع پیش می آید که فرد دچار بیماری های انگلی یا پوستی می شود که باعث سوزش و خارش خواهند شد.به همین خاطر فرد مجبور به خاراندن ناحیه مورد نظر شده و این خاراندن بیش از حد,زخم و تاول ایجاد خواهد کرد.
 8. کسانی که باردار هستند یا می خواهند زایمان طبیعی داشته باشند,باید بدانند که این کار می تواند فشار زیدی به رحم و عضلات مقعدی وارد کند که علت اصلی ایجاد شقاق می باشند.به همین خاطر بهتر است قبل از این کار,با پزشک خود صحبت داشته باشید!
 9. برخی از افراد بیماری تنگی دریچه مقعد دارند که مانند بوسایر عمل می کند و نمی گذارد که مدفوع به درستی خارج شود.در این حالت مدفوع فشار زیادی بر دیواره وارد کرده و به مرور زمان باعث ایجاد فیشر می شود.

علائم بیماری شقاق

همانطور که کمی بالاتر هم گفته شد,بیماری شقاق به راحتی قابل تشخیص بوده و معمولا افراد در روزهای ابتدایی می توانند متوجه حضور آن در بدن خود شوند.اما متاسفانه مقاومت زیادی در برابر درمان می کنند و همین مورد باعث پیشرفت زیاد بیماری و در نتیجه عود کردن آن می شود.

دقت داشته باشید که این خونریزی در مراحل ابتدایی بسیار اندک بوده و اغلب به شکل رگه های باریک بر روی مدفوع قابل مشاهده هستند,اما به مرو زمان که بیماری پیش می رود,دشدتر شده و حتی ممکن است لخته هم دیده شود.البته ممکن است بیماری آبسه پری آنال باشد و از این رو بهتر است در زیر بیهوشی یا بی حسی معاینه شوید که درد را حس نکنید.

به هر حال ما پیشنهاد می کنیم که در سریع ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید و به هیچ عنوان به سمت داروهای مسکن برای کنترل بیماری نروید که بسیار آسیب زا خواهند بود.

البته بعضی از افراد که بدنشان ضعیف تر است یا کودکان,در هنگام بروز بیماری و داشتن درد,سردرد و حالت تهوع هم می گیرند که بسیار عادیست و برای کنترل آنها می توانید از داروهای مختلف استفاده کنید (البته زیر نظر پزشک).فقط در نظر داشته باشید که محل زخم باید تمیز باشد که مبادا دچار عفونت شود!

روش های پیشگیری از شقاق

پیشگیری از بروز شقاق بسیار ساده بوده و تناه با رعایت یک سری تکات ساده و عدم مصرف مواد غذایی نام برده,می توانید تا حد زیادی از بروزش جلوگیری کنید.البته این مورد را در نظر داشته باشید که در برخی موارد امکان جلوگیری از آن وجود ندارد (مانند عمل های جراحی مقعدی).ما همیشه پیشنهاد می کنیم که برای شروع بهتر است روی تغذیه و تحرک کار کنید که ساده ترین موارد هستند.برای مثال افرادی که بیش از اندازه فست فود یا غذاهای کنسروی می خورند,در خطر هستند و باید بدانند که این مواد غذایی بی کیفیت آسیب های زیادی به دستگاه گوارش و دفع سموم بدن انسان می زنند.اگر بخواهید به شکل کامل تر با این موارد آشنا شوید,مطالب زیر را بخوانید :

 

 1. اولین موردی که باید در نظر داشته باشید این است که هر روز حداقل به مدت 20 الی 30 دقیقه ورزش سبک داشته باشید که این کار کمک بسیار زیادی به سلامتی بدن شما خواهد کرد.زمانی که برای مدت طولانی یکجا می نشینید یا هیچ فشاری به عضلات بدن وارد نمی کنید,عضلات به مرور زمان شل شده و افتادگی پیدا می کنند که همین افتادگی به مرور زمان باعث افزایش فشار رگ های اطراف می شود.
 2. در مرحله بعد باید تغذیه خودتان را درست کنید.متاسفانه امروزه مصرف غذاهای آماده که از مواد اولیه بی کیفیت تهیه می شوند بسیار بالا رفته و به مرور زمان هم بیشتر می شود.روغن های مانده عملکرد دستگاه گوارش به ویژه روده ها را بیش از تمام موارد دیگر مختل می کنند که برای جبران این مشکل باید فیبرهای گیاهی مصرف کنید.فیبر در سبزیجات و میوه ها به وفور یافت می شود و بهتر است حداقل 3 وعده در طول هفته مصرف کنید!
 3. مورد سوم را کمی بالاتر به کامل توضیح دادیم و گفتیم که به هیچ عنوان نباید اجسام سنگین را بلند کنید.زیرا عضلات شما یک آستانه تحمل دارند که اگر از آن حد فشار بیشتری وارد شود,دچار پارگی خواهند شد.
 4. آب حدود 70 الی 80 درصد بدن را تشکیل می دهد و این یعنی اینکه شما در طول روز باید به مقدار کافی بنوشید تا تمام ارگان ها به بهترین شکل عمل کنند.برای یک فرد بالغ این مقدار بین 8 الی 10 لیوان می باشد که در روزهای گرم سال تا 40% افزایش پیدا می کند.عضلات برای کار کردن نیاز به آب دارند و در صورت نبود آن,دچار تفادگی و خشکی می شوند.

کلینیک تخصصی معجزه درمان مجهزترین مرکز درمان بیماری های نشیمنگاهی با لیزر می باشد.

 • متخصص جراح عمومی
 • دارای بورد تخصص جراحی با سابقه 15 ساله
 • متخصص درمان بیماری های کلورکتال و آنورکتال می باشد.

پزشکان ما، با استفاده از لیزر که قابلیت انعقاد خون بعد از برش را دارد می تواند بدون کوچک ترین خونریزی محل بیماری را مشاهده و با دقت دستگاه لیزر بدون آسیب رساندن به بافت سالم بیماری را خارج نماید و فرآیند این درمان در کمتر از 20 دقیقه انجام می شود و بیمار می تواند بعد از جراحی به کار های روزانه خود رسیدگی نماید ، بدون اینکه هیچ گونه نقاهت و دردی داشته باشد.
مرکز درمان بیماری های نشیمنگاه با سابقه 15 ساله در امور تخصصی درمان بیماری های نشیمنگاه، بیش از هزاران عمل موفق ثبت نموده و آماده ارائه خدمات با بالاترین کیفیت به مراجعه کنندگان گرامی میباشد، این مرکز با بهره گیری از متد روز دنیا و بروزترین تجهیزات پزشکی تحت لیسانس سازمان بهداشت جهانی WHO می تواند بهترین خدمات را به مراجعه کنندگان ارائه دهد.

15 سال سابقه

کلینیک تهرانی با 15 سال سابقه در درمان بیماری های نشیمنگاه آماده ارائه خدمات با بالاترین کیفیت به مراجعه کنندگان محترم می باشد.

هزاران عمال موفق

پشتوانه ما هزاران عمل موفقی است که در 15 سال فعالیت مرکز انجام داده ایم.

تکنیک استفاده از لیزر

جراحی با لیزر یکی از جدیدترین متدها برای درمان بواسیر یا هموروئید بشمار می‌آید. در جراحی با لیزر بدلیل برش جزئی و انعقاد خون بعد از برش محل, جراحی کاملا برای دید و مانور جراح بسیار باز و شفاف می‌شود و کاملا gdcv ریشه ها و شاخه های جانبی قابل رویت خواهند بود.در لیزر امکان این که ریشه ها ناقص سوزانده شوند بسیار پایین است, به همین دلیل امکان برگشت بیماری بسیار کم و در حد صفر می باشد.

بدون دوران نقاهت

با استفاده از لیزر در جراحی بواسیر یا هموروئید دیگر فرد مراجعه کننده احتیاجی به بستری در بیمارستان ندارد و می توان به محض تشخیص بیماری بواسیر یا هموروئید در همان جلسه اول با لیزر درمان صورت گیرد.

بدون بیهوشی

در این روش بیمار با استفاده از بی حسی موضعی هیچ گونه دردی را احساس نمی کند و متخصص جراح با استفاده از لیزر که قابلیت انعقاد خون بعد از برش را دارد می تواند بدون کوچک ترین خونریزی چرک ها و عفونت ها را مشاهده و با دقت دستگاه لیزر بدون آسیب رساندن به بافت سالم در مدت 20 دقیقه کار درمان را انجام دهد.

درمان شقاق یا فیشر

کلینیک تخصصی معجزه درمان مجهزترین مرکز درمان بیماری های نشیمنگاهی با لیزر می باشد.

مشاوره رایگان کلینیک معجزه درمان

تخصص ما در کلینیک معجزه درمان،

درمان قطعی بیماری های نشیمنگاهی (لیست بالا) و رضایت کامل بیمار می باشد.

تمامی کادر درمانی و تجهیزات برای رفاه حال شما عزیزان همیشه در بهترین حالت آماده خدمت رسانی هستند.

از همراهی شما بسیار متشکریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *